آغاز بد و پایان خوب بورس تهران

آغاز بد و پایان خوب بورس تهران

زمان انتشار : 2022/09/30 - 16:17

پایگاه خبری موج نو نیوز  بورس تهران هفته ای پرماجرا را پشت سر گذاشت؛ در روز اول معاملات شاخص ها افت زیادی کردند و پس از آن در دو روز معاملاتی، وضعیت بسیار بهبود یافت.

پایگاه خبری موج نو نیوز به نقل از اقتصاد نیوز : این هفته بورس تنها سه روز معاملاتی داشت و فقط در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه معاملات انجام شد. روز ابتدایی هفته، روزی بسیار بد برای بازار سهام بود. در روز شنبه شاخص کل افتی سنگین داشت و بیش از ۲۷ هزار واحد کاهش یافت.

اما در دو روز بعدی بازار رشد کرد و شاخص بخشی از آن افت ۲۷ هزار واحدی را جبران کرد. در مجموع، در این هفته شاخص کل بیش از ۸ هزار واحد افت کرد که معادل ۶۴ صدم درصد می شود.

شاخص هم وزن هم روندی مشابه شاخص کل داشت و با بیش از ۳ هزار واحد افت، معادل ۸ دهم درصد کاهش یافت. شاخص فرابورس نیز ۳۴ واحد افت معادل ۱۹ صدم درصد کاهش را به ثبت رساند.

ارزش معاملات دوباره کاهشی شد

ارزش معاملات خرد در این هفته چندان تعریفی نداشت. در روز شنبه که بسیاری از نمادها افت های سنگین داشتند، این افت قیمت ها برای خریداران جذابیتی نسبی ایجاد کرد و باعث بالا رفتن ارزش معاملات خرد شد. در روز شنبه ارزش معاملات خرد به ۲۵۵۰ میلیارد تومان رسید و این در حالی بود که چهارشنبه هفته ماقبل آن، ارزش معاملات ۲۱۳۰ میلیارد تومان بود.

با وجود اینکه شنبه این هفته ارزش معاملات خرد به بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان رسید، اما در روزهای دوشنبه و چهارشنبه ارزش معاملات کاهشی شد. روز دوشنبه ارزش معاملات خرد به ۲۰۸۰ میلیارد تومان رسید و روز چهارشنبه رقم ۲۰۷۰ میلیارد تومان برای معاملات خرد ثبت شد.

دو روز خروج پول، یک روز تزریق نقدینگی

در ورود و خروج پول حقیقی ها به بازار، این هفته دوباره خروج پول ثبت شد. روز شنبه خروج پول سنگینی اتفاق افتاد و سهامداران حقیقی بیش از ۶۲۰ میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند.

اما روز دوشنبه شدت خروج پول کاهش یافت و حقیقی ها حدود ۱۲۰ میلیارد تومان پول از بازار بیرون بردند. روز چهارشنبه هم ورق برگشت و برخلاف دو روز گذشته، حقیقی ها این بار پول به بازار تزریق کردند. البته تزریق پول به بازار در روز چهارشنبه رقم کمی بود و حدود ۵۰ میلیارد تومان ورود پول به بازار اتفاق افتاد.

فروشنده های قدرتمند

قدرت خریداران حقیقی در این هفته بسیار بد بود. روز شنبه که کاملا روز فروشنده ها بود و خریداران هیچ حرفی مقابل فروشندگان نداشتند. در این روز شاخص قدرت خریداران حقیقی عدد ۰٫۶۶ را ثبت کرد. این رقم به حدی پایین است که پس از دهه اول خرداد ماه به این سو، چنین رقمی ثبت نشده بود.

در روز دوشنبه وضعیت کمی بهبود یافت اما همچنان فروشنده ها بازار را در اختیار داشتند و شاخص قدرت خریداران حقیقی عدد ۰٫۷۵ را ثبت کرد. روز چهارشنبه هم این شاخص به رقم ۰٫۸۳ رسید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*