امنیتی کردن موضوع کوروش یک اشتباه بود

امنیتی کردن موضوع کوروش یک اشتباه بود

زمان انتشار : 2019/08/05 - 01:02

نماینده شیراز در مجلس با اشاره به اینکه ثبت روز کوروش پاسخ مثبتی به خواسته و مطالبات مردم است گفت: ثبت روز کوروش در تقویم می تواند تاثیر مناسبی در موضوعاتی مانند اتحاد، انسجام ملی و در آمدزایی در کشور ایجاد کند.

پایگاه خبری موج نو نیوز – بهرام پارسایی در گفت و گو با ایلنا با بیان اینکه در حال حاضر در تلاشیم تا بتوانیم روز کوروش را در تقویم تعریف کنیم افزود: با توجه به اینکه شخصی به نام کوروش بر آمده از فرهنگ و تمدن ایرانی است  بنابراین زمانی که موضوع کوروش را مطرح می کنیم قصدمان معرفی این شخص به عنوان تمدن یک کشور نیست بلکه پرداختن به موضوع فرهنگ غنی ایران است.

رئیس مجمع نمایندگان فارس با بیان اینکه کوروش به تنهایی باعث شکل گیری فرهنگ و تمدن کشور ایران نشد ادامه داد:  با مطالعه و بررسی از کتابهای تاریخی متوجه می شویم که ایرانی‌ها از دیرباز مردمی با فرهنگ و توانمند بوده اند اما نباید فراموش کرد که مدیریت حکمرانی کورو‌ش توانست پتانسیل و تمدن فرهنگ ایرانی که درون ذات مردم کشور ایران بود را شکوفا کند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ ادامه داد: اگرچه ایرانی‌ها از گذشته تاکنون انسان های توانمندی بودند و هستند بنابراین کوروش به تنهایی نقش زیادی در این فرهنگ و تمدن نداشته است.

به گفته وی بخشی از غرور ملی و افتخارات فرهنگی تاریخی کشور ایران به زمان کوروش و به تاریخ گذشته باز می گردد.

عضو فراکسیون امید گفت: با توجه به اینکه بعضی از افراد به صورت خواسته یا نا‌خواسته در تلاشند که این شائبه را به وجود بیاورند که مطرح شدن موضوع کوروش بحث یک شخص است اما نباید فراموش کرد که موضوع و پاسداشت روز کوروش بحث یک کهن و تمدن است.

پارسایی با بیان اینکه معرفی نکردن توانمندی های کشور باعث می شود که کوتاهی هایی در این بخش انجام دهیم افزود: با توجه به اینکه بعضی از کشور ها در تلاشند تا از نداشته هایی که در بخش تاریخ دارند موضوعات مهمی را برجسته کنند اما  معرفی نکردن توانمندی های کشور ایران که دارای تمدن بسیار خوب، فرهنگ غنی و قابل دفاع است جزو قصوری است که انجام داده ایم.

رئیس مجمع نمایندگان فارس با اشاره به اینکه در ثبت روز کوروش سهل انگاری‌هایی انجام شده،افزود: بسیاری از عالمان بر این باورند که یکتاپرستی از ویژگی های مهم کوروش بوده است به‌طوری‌که  دانشمندان و عالمانی مانند علامه‌طباطبایی صفت ذوالقرنین را به کوروش نسبت داده اند.

عضو فراکسیون امید با اشاره به اینکه برگزاری دهه مولانا در کشور ترکیه باعث شده فرهنگ ترکیه هم  به دنیا معرفی شود افزود: اختصاص دادن ده روز به شاعری مانند مولانا در آنجا باعث ایجاد در آمد زایی برای آنها شده است.

به گفته وی اختصاص یک هفته یا ده روز به نام کوروش با هدف معرفی فرهنگ ایران زمین به تمام دنیا می تواند تحولات مناسبی را در این بخش ایجاد کند.

پارسایی با اشاره به اینکه قرار گرفتن موضوع کورش در یک مسیر اشتباه در گذشته سبب شد که این موضوع به یک مسئله امنیتی تبدیل شود گفت: با توجه به اینکه بنا به دلایل متعددی در خواست ثبت کوروش به شورای امنیت ملی ارجاع داده شد بنابراین این مهم یک مسیر اشتباهی بود چرا که موضوع روز کوروش به عنوان یک موضوع اجتماعی و فرهنگی به راحتی قابل حل بود.

وی افزود: در حال حاضر با پیگیری هایی انجام شده با رئیس جمهور و وزرات ارشاد و استانداری فارس امیدوارم که روشی انتخاب شود تا از سو استفاده  افرادی که در بیرون مرزها به دنبال اختلاف در انسجام ملی هستند جلوگیری کنیم.

پارسایی با اشاره به اینکه توجه به روز کوروش و در تقویم قرار گرفتن این روز باعث اتحاد و انسجام ملی می شود گفت: با توجه به اینکه بسیاری از افراد در بیرون مرزها از برگزار نشدن چنین مراسمی در داخل کشور موج سواری و بهره‌ برداری های سیاسی انجام می دهند بنابراین برگزاری و در تقویم قرار گرفتن چنین روزی سبب اتحاد و انسجام ملی می شود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*