رونمایی از پنج سامانه الکترونیک ثبت قرارداد کار، بازرسی، سخت و زیان آور، حوادث و بیمه بیکاری

رونمایی از پنج سامانه الکترونیک ثبت قرارداد کار، بازرسی، سخت و زیان آور، حوادث و بیمه بیکاری

زمان انتشار : 2024/07/03 - 13:34

علی حسین رعیتی فرد (معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی):

🔸ما در حوزه روابط کار به سه‌جانبه‌گرایی و استفاده از نظر شرکای اجتماعی اعتقاد اساسی داریم. اصلی‌ترین بخش سه جانبه‌گرایی ما شورای عالی کار و شورای حفاظت فنی است. مباحث دیگری که در حوزه جبران خدمت نیز مطرح است که این نیز در کنار طبقه بندی مشاغل و ایمنی، کمیته‌های سه جانبه متشکل از نماینده کارگر و کارفرما را داریم.
🔸ما عقیده داریم که تشکل توانمند می‌تواند به ما در مدیریت روابط کار کمک کنند. بحث طرح طبقه بندی مشاغل برای کلیه واحدهای بالای ۵۰ نفر باید اجرایی شود و در این دولت به ویژه بسیاری از واحدها مشمول این طرح شدند. همچنین آزمون جامع طرح طبقه بندی را در سال ۱۴۰۱ برگزار کردیم و طراحان جدید را وارد ساخته و انحصار طراحی طبقه‌بندی مشاغل را شکستیم. امیدواریم این مساله باعث عدالت مزدی بیشتر شود.
🔸بیمه بیکاری نیز در این دولت اصلاح شد و قانون بیمه بیکاری مشمول همه شد و استثناهای قبلی مثل پارک‌های علمی و فناوری و سایر مشاغل حذف شدند.
🔸وزارت کار همچنین در حوزه هوشمندسازی بسیاری از کارها تکمیل نشده بود که در این دوره تکمیل شد. در ثبت قراردادهای کار، باتوجه به اینکه باید قرارداد باید یک نسخه در دست کارگر، کارفرما، اداره کار و.. باشد، و باتوجه به اینکه امکان امضای قرارداد با تهدید اخراج یا سفته و.. باشد، لذا سامانه ثبت قرارداد را داریم تا شفافیت وجود داشته باشد و قرارداد سفیدامضا نیز کاهش یابد‌.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*