اعتراض یک استاد دانشگاه به اخراج ظالمانه از دانشگاه فنی و حرفه ای

اعتراض یک استاد دانشگاه به اخراج ظالمانه از دانشگاه فنی و حرفه ای

زمان انتشار : 2022/09/19 - 22:01

یک استاد دانشگاه و پی گیری کننده ی مطالبات استادان حق التدریس دانشگاه فنی و حرفه ای، در اعتراض به قطع همکاری این دانشگاه با وی، نامه ای جهت انتشار برای تحریریه آسیانیوز ارسال کرده است.

پایگاه خبری ، تحلیلی موج نو نیوز به نقل از آسیانیوز، نامه اعتراضی این استاد دانشگاه فنی حرفه‌ای را در ادامه می خوانید:

بسمه تعالی

موضوع: دانشگاه فنی و حرفه ای

سلام علیکم

«پیرو اقدام به قطع همکاری با نماینده پی گیری کننده ی مطالبات استادان حق التدریس دانشگاه فنی و حرفه ای به دستور آقای عرفان خسرویان ریاست دانشگاه فنی و حرفه ای در آستانه ی شروع سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ که کاملا تحریک آمیز و مخل امنیت دانشگاه بود، توضیحاتی ارائه می شود.

از اردیبهشت ۱۴۰۱ پی گیر مطالبات صنفی استادان حق التدریس شدم. در جلسه ی مورخ ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ از فردی سخیف، تهدید شدم که “در صورت ادامه پی گیری مطالبات، همکاری با شما قطع خواهد شد” (فایل صوتی موجود است). در شهریور ۱۴۰۱ فقط و فقط به دلیل پی گیری مطالبات صنفی استادان حق التدریس دانشگاه فنی و حرفه ای، به دستور آقای عرفان خسرویان، همکاری بنده با دانشگاه قطع گردید که البته با مراجعه به سوابق ایشان که از انتشار آن ابا دارند، انتظار تصمیمی غیر از این هم نبود. شما را به مطالعه سوابق ایشان دعوت می کنم.

* در ادامه لازم است مواردی را به شرح ذیل عرض کنم:
– پی گیری مطالبات صنفی استادان حق التدریس، در نهایت منجر به چه چیزی می شود؟ آیا افزایش انگیزه در استادان حق التدریس، منتج به چیزی غیر از “افزایش کیفیت آموزشی” خواهد شد؟ این که جای تقدیر دارد تا قطع همکاری! پس دستور به قطع همکاری با نماینده پی گیری کننده مطالبات صنفی، آن هم در آستانه ی شروع سال تحصیلی چه هدفی را دنبال می کند؟!

– اکثر مدرسان حق التدریس در دانشگاه فنی و حرفه ای افرادی هستند که علاوه بر داشتن حداقل مدرک تحصیلی ارشد، دارای امتیاز ویژه ای هستند و آن داشتن مهارت فنی ناشی از ارتباط با صنعت است. این امتیاز که تنها در مدرسان حق التدریس دانشگاه فنی و حرفه ای پر رنگ تر است، منجر به انتقال تجربیات صنعت به دانشجوها و تربیت بهتر فارغ التحصیلان فنی کارآمد می شود. متاسفانه طی سال های اخیر، عدم توجه به معیشت ۱۸ هزار مدرس حق التدریس دانشگاه فنی و حرفه ای که بیش از ۹۳ درصد از مدرسان این دانشگاه می باشند، منجر به خروج تعداد زیادی از بهترین مدرسان و سرمایه های این دانشگاه شده است. یک نمونه از این بی توجهی ها، پرداخت فقط ۱۸ هزار تومان برای یک ساعت تدریس درس عملی به یک مدرس با مدرک ارشد است (کسر ۱۰ درصد مالیات، بدون بیمه، پرداخت بعد از چند ماه) در حالی که با ۱۸ هزار تومان یک بسته ماکارونی ۸۰۰ گرمی یا یک کیلو میوه هم نمی توان خرید! حتی هزینه ی یک وعده نهار که دانشگاه از یک مدرس حق التدریس می گیرد در حدود ۲ ساعت تدریس است! با این پرداختی، به چه چیزی میخواهیم برسیم؟ به دانشگاه نسل چهارم؟!

– خروج مدرسان با سابقه و مسلط و جذب مدرسان کم تجربه جدید که بعضا به دلیل کمبود شدید مدرس، بررسی دقیقی در صلاحیت آنها انجام نمی شود، به کارگیری کارمندان اداری برای تدریس، فشرده کردن کلاس ها و در نتیجه کاهش بازدهی آموزش از جمله عواقب واضح این بی توجهی است که همچنان ادامه دارد و متاسفانه در سایه ی دغدغه ی مدیران جهادی نما برای کسب و حفظ جایگاه و پرکردن رزومه، در حال گسترش است. اما آیا این مهم است؟!

– استاندارد نسبت دانشجو به استاد، ۱۸ است. در برنامه ی توسعه ششم، برای سال ۱۴۰۰، عدد ۲۰ تعیین شده بود. در دانشگاه فنی و حرفه ای این عدد حداقل ۱۳۰ است! اگر نگوییم ۱۸۰ ! که خود نشان می دهد که سال ها است که به این موضوع توجه نشده که این عدد این چنان رشد کرده است. آیا این امر مهمی نبوده است؟ آیا مدیران قبلی به این معیار فکر نمی کردند و از آن اطلاع نداشتند؟! این عدد که یک شبه به اینجا نرسیده است. چرا مدیران قبلی پی گیر این موضوع نبودند؟! از این معیار می تواند فهمید که چقدر به کیفیت آموزشی در این دانشگاه مهم که مکرر مورد تاکید مسئولین است، اهمیت عملی و واقعی داده می شود. توجه مدیران فعلی را هم می تواند از اینجا متوجه شد که در جذب هیات علمی در مرداد ۱۴۰۱، ظرفیت جذب هیات علمی برای ۱۸۱ دانشکده های فنی و حرفه ای در کل کشور، ۳۴ نفر بود! برای مثال فقط ۲ نفر در رشته برق و همین طور مکانیک برای کل کشور! معنی این چیست؟ برای اعلام نیاز بیشتر، چه کسی باید پی گیری کند؟

– مقام معظم رهبری در سال ۹۶ فرمودند که “بنده سال هاست بر موضوع اهتمام به هنرستان ها و مراکز فنی و حرفه ای و تقویت آنها تاکید دارم”. این فرمایش ایشان هم اکنون در سایت و دیوارهای برخی از دانشکده ها وجود دارد. اما آیا الان با این مسیر، دانشگاه در حال تقویت است یا تضعیف؟

– چطور ممکن است در یک سازمانی دولتی مثل دانشگاه فنی و حرفه ای، افرادی به عنوان مدرس به کار گرفته می شوند ولی بیمه نشوند؟! چرا؟ مدیرانی که خود را مدام مطیع رهبر انقلاب معرفی می کنند، آنهایی که خود را ملزم به رعایت قانون و قانون اساسی می دانند، مدیرانی که خودخوانده خود را با هشتگ مدیر جهادی در پست های اینستاگرام، معرفی می کنند، در کلیپ هایی که از بازدیدهای خود با بودجه ی بیت المال می سازند و کاملا بوی کلیپ های آماده سازی برای تبلیغات انتخابات می دهد و در ابتدای کلیپ، از فرمایش های مقام معظم رهبری استفاده می کنند، آیا اندک توجهی هم به ابلاغیه سیاست های تامین اجتماعی ایشان، اصل ۲۹ قانون اساسی که ذکر می کند “بیمه حقی است همگانی”، مواد ۲، ۴، ۱۴۸ قانون کار و مواد ۲، ۴، ۲۸، ۳۰، ۳۴، ۳۶ قانون تامین اجتماعی، هم دارند؟ سوال از رییس دانشگاه فنی و حرفه ای و مسئولین مربوطه این است که وقتی یک کارگر ساده بدون سابقه فقط با احتساب حق مسکن و بن کارگری حدود ۲۳ تومان دریافت می کند ولی استاد حق التدریس با مدرک ارشد برای تدریس درس عملی حدود ۱۸ هزار تومان آن هم بدون بیمه و کسر ۱۰ درصد مالیات و پرداخت بعد از چند ماه، آیا الان شما دارید مراکز فنی و حرفه ای را تقویت می کنید؟ آیا اصلا اهمیت این موضوع در حدی بوده است که تا به حال به آن فکر کنید؟

– چطور است که از سال ۹۸ تا سال ۱۴۰۱ در تبصره ۱۲ قانون بودجه، پرداخت حق التدریس به صورت ماهانه ذکر شده است (بند ب در بودجه سال ۱۴۰۱، بند ه در بودجه سال ۱۴۰۰، بند ه در بودجه سال ۱۳۹۹ و بند ک در بودجه سال ۱۳۹۸) ولی اجرا نمی کنید؟! ردیف بودجه ندارید؟ رییس دانشگاه باید پی گیری کند یا مدرس های حق التدریسی که رییس دانشگاه فنی و حرفه ای در ملاقات های عمومی از سر خود باز می کند و به آنها می گوید که از مجلس پی گیری کنید؟!

– چطور ممکن است افزایش حقوق قشری در جامعه آن هم مدرس دانشگاه مهارت محور و مهم فنی و حرفه ای هر ۴ یا ۵ سال یک بار اتفاق افتد، بعد انتظار کیفیت آموزش داشت؟! مگر هزینه های مدرس حق التدریس با تورم افزایش پیدا نمی کند؟ چطور مدرسی که شما امروز ثابت کردید که هیچ امنیت شغلی ندارد، پس از سال ها تدریس، هیچ امتیازی برای استخدام یا جذب در هیات علمی ندارد و یا دانشکده از ترس شکایت حتی یک گواهی تدریس ممهور شده به ایشان نمی دهد، می تواند با کیفیت و امید تدریس کند؟ دانشگاه فنی و حرفه ای حتی یک فیش حقوقی هم به صورت مستمر به مدرسان حق التدریس ارائه نمی کند که نحوه محاسبه ی حقوق دریافتی آنها مشخص باشد!

– چطور از اندک حقوق دریافتی یک مدرس حق التدریس دانشگاه فنی و حرفه ای که در حدود یک تا دو میلیون تومان در ماه هم نمی شود ۱۰ درصد مالیات کسر می شود در حالی که سقف معافیت مالیاتی ماهانه برای سال ۱۴۰۱، ۵٫۶۰۰٫۰۰۰ هزار تومان تعیین شده است؟ چه کسی باید پی گیر باشد؟ آیا این موارد برای رییس دانشگاه مهم است؟ آیا تا به حال کسی از زبان رییس دانشگاه فنی و حرفه ای در مورد رفع مسائل استادان حق التدریس که بیش از ۹۳ درصد از مدرسان این دانشگاه هستند، چیزی شنیده است؟

– متاسفانه برخی در حالی شعارهای قشنگ می دهند که هیچ اطلاعی از وضعیت دانشگاه فنی و حرفه ای ندارد، یا در خواب هستند و یا خود را به خواب زده اند. متاسفانه بارها دیده ایم که رییس دانشگاه فنی و حرفه ای شعار دانشگاه نسل چهارم را می دهد! رونمایی از فلان و بهمان می دهد اما پس از ۴ ماه از طرح مطالبات استادان حق التدریس در ملاقات حضوری در ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ و یا پس از ۴ هفته از تحویل نامه جامع مطالبات به دبیرخانه سازمان مرکزی در تاریخ ۲۹/۵/۱۴۰۱، اولین پاسخ ایشان به این مطالبات استادان حق التدریس دانشگاه فنی و حرفه ای، دستور به قطع همکاری با نماینده پی گیری کننده بود!

برداشت این است که: “مطالبات شما مهم نیست و هر کسی که پی گیری کند قطع همکاری می شود.”
اسم این پاسخ دهی چیست؟!

– جای تاسف دارد که عرض کنم که در این مدت، توجه به کیفیت آموزشی را به جز در اولین خطوط نامه های معاونت آموزشی دانشگاه، ندیدم در حالی که مدام حرف از توجه به آموزش های مهارت محور و… شنیده می شود! بررسی وضعیت تجهیزات دانشکده های مختلف بخصوص دانشکده های شهرستان، انگیزه کارمندان و استادان و حتی اعضای هیات علمی، خود گویای همه چیز است که به چه سمت در حال حرکت هستیم. دانشگاه مهارت محور و موثر در اشتغال زایی که می توانند نقش پررنگی در پیشرفت و توسعه کشور داشته باشد، اکنون با مدیریتی اداره می شود که سوابق ایشان حتی در سایت دانشگاه فنی و حرفه ای درج نمی شود!

با امید به حضور مدیران عالم، کارکشته و جهادی واقعی که ارزش سرمایه های انسانی و تاثیر آن در گام دوم انقلاب را بدانند و به آن توجه کنند نه فقط به کسب جایگاه برای خود.»

و من الله توفیق
محسن عمادی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

3 × دو =