چطور منتقد برجام سکان‌دار برجام می شود؟

چطور منتقد برجام سکان‌دار برجام می شود؟

زمان انتشار : 2023/09/23 - 17:30

آرمان ملی درگزارشی درباره مخالفان برجام نوشت: در ایران هم آنان که در مجلس آتش زیر برجام کشیدند و علی لاریجانی با طعنه به آنان گفت که مواظب باشید مجلس را به آتش نکشید، این روزها داعیه‌دار دفاع از برجام شده‌اند و از بند بند توافق وین به خاطر دستاوردهای حقوقی‌اش دفاع می‌کنند.

در ادامه این گزارش آمده است :

این روزها نگاهی به حال و روز افرادی که کبریت زیر برجام کشیدند جالب است. ترامپ در آمریکا در چندین دادگاه آمد و رفت دارد و برای او حکم جلب صادر می‌شود. رقبایش در انتخابات ریاست جمهوری او را به بدعهدی و عدم پایبندی به توافقی چند جانبه، محکوم می‌کنند که تهران را از در آستانه هسته‌ای شدن عقب رانده بود. بعید است که ضد برجامی‌ترین فرد در آمریکا بتواند بار دیگر در مسند قدرت در آمریکا قرار گیرد.

*اولین مدافعان برجام؛ اولین مخالفان توافق وین

برجام که به تصویر کشیده شد سعید جلیلی در کنار باقری‌کنی در میان مخالفان دیروز توافق هسته‌ای در کمیسیون‌های مجلس قلم نقد به بند بند برجام را در دست گرفتند و هر چه توان داشتند در ارتباط با مضرات توافق وین برای ایران گفتند و جواد ظریف را به سیبل ثابت برای تیرهای سنگین تبدیل کردند. آن روزها فشارها بر وزیر خارجه وقت آنقدر زیاد شد که از شوک هجمه‌ها برای چند روز ویلچر نشین شد. باقری‌کنی بیش از رئیس خود تلاش داشت اقدامات عراقچی و ظریف را تخطئه کند اما به محض اینکه دولت متبوعش بر مسند قدرت نشست و خود به مسئول پرونده هسته‌ای تبدیل شد چنان لغت برجام را در اذهان جا انداخت که گویا او نبوده که روزگاری تلاش‌گری منطقی را برای خود در اذهان به نمایش گذاشته بود.

اینکه چه می‌شود که منتقد برجام سکان‌دار برجام می‌شود خود مثنوی هفتاد من است اما به نظر این منتقد توافق وین که خود مسئولیت‌های زیادی در پرونده هسته‌ای در دوران احمدی‌نژاد داشته با خود خلوت کرده و عملکرد خود و جلیلی را در آن مدت در کنار عملکرد ظریف و عراقچی قرار داده و تفاوت کم‌کاری در دورانی که او و رئیسش مسئولیت پرونده هسته‌ای را در دست داشتند و ۷ قطعنامه شورای امنیتی را علیه ایران ایجاد کردند را با اقدام ظریف برای لغو این قطعنامه‌ها مقایسه کرده و اکنون تصمیم دارد از دستاورد ظریف فارغ از توانایی‌اش دفاع کند.

* ذوالنور مدافع برجام

یکی دیگر از شخصیت‌هایی که برجام را در مجلس به آتش کشید. ذوالنور بود. نه اینکه او در پاسخ به اقدام ترامپ این کار را انجام داد، بلکه او در ابتدا در کنار نبویان تلاش داشت به منتقد جدی برجام از دیدگاه رسانه‌ها تبدیل شود اما این روزها چنان از بند بند برجام و دستاوردهای برجام دفاع می‌کند که گویا روح ذوالنور بوده که برجام را در مجلس به آتش کشیده است.

وی اخیرا در مصاحبه‌ای ضمن اشاره به بد عهدی آمریکایی‌ها گفته است: ما در بحث غنی‌سازی کار خودمان را داریم می‌کنیم یک ابزاری است که آن‌ها به تعهداتشان برگردند که این هم «خلاف برجام» نبوده که ما مرتکب شدیم. وی در بخشی دیگر از اظهارات خود اعلام کرده است. غربی‌ها می‌دانند که اگر ۲۶ مهر که موعد عادی شدن خرید و فروش تسلیحاتی ماست (طبق برجام) فرا برسد، چقدر از کشورها الان پشت در خرید منتظر هستند که این تاریخ برسد و جمهوری اسلامی از حقوق مردمش کوتاه نمی‌آید. یقیناً جمهوری اسلامی نه سر جنگ و ستیز و شاخ به شاخ شدن با این‌ها دارد، نه این که از «برجام» کوتاه می‌آید که چیزی کم و زیاد بشود از برجام، نه «میز مذاکره» را ترک می‌کند و نه کارهایش را معلق به این‌ها می‌کند. طبیعتاً ۲۶ مهرماه سکه برسد ما فروش سلاحمان را خواهیم داشت و خریداران فراوانی داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*