نوجوانان امروز به درک متفاونتی از جهان دست یافته اند

نوجوانان امروز به درک متفاونتی از جهان دست یافته اند

زمان انتشار : 2022/11/25 - 21:19

حمید رضا شاه آبادی ،نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان، در نشست (نسل معترض، صدای نوجوان امروز )که سوم آذر از سوی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برگزار شد، با بیان اینکه تعریفی که امروز از نوجوانی ارائه می‌کنیم با تعریف گذشته فرق می کند، گفت: دوره زمانی نوجوانی گسترده‌تر شده و بخشی از دوران کودکی و همچنین بخشی از دوران جوانی و بزرگسالی را نیز بر می‌گیرد به طوری که تقریبا فاصله ۱۰ تا ۲۵ سالگی را نوجوانی می‌نامیم.

 به نقل انجمن نویسندگان کودک و نوجوانان، شاه آبادی در این نشست، با تاکید بر اینکه در زمانه ی ما کودکان و نوجوانان به دلیل استفاده از فضای مجازی به سطح متفاوتی از اطلاعات دست پیدا کرده اند که ماهیت آنها را از بزرگسالان متمایز می کند، گفت: نوجوانان امروز به درک متفاوتی از جهان دست یافته اند ارزش های انها با نسل نسل های قبل تفاوت دارد خیلی از هنجارهای نسل ما برای انها دیگر معنی ندارد عدالت و آزادی برا آنها یک درخواست مبنایی و برابری نژادی و جنسیتی برایشان جزو بدیهیات است آنها حتی از ارزش های مدرن هم عبور کرده و به دنیایی فکر می کنند که برای ما قابل درک نیست.

دکتر علیرضا کرمانی، پزوهشگر مطالعات کودک نیز طی این نشست در مورد ویژگی های جامعه شناختی نوجوانان امروز و وجوه تمایزشان با سنخ های جمعیتی مشابه در دوره های گذشته گفت: هیجان خواهی، تلاش برای جذب در گروه های همان و سعی برای عبور از کودکی و کسب هویت بزرگسالی از مهم ترین ویژگی های این گروه که می توان ان را (نسل ایکس) نامید و به شمار آورد.

وی در این نشست ضمن پرداختن به یافته های پیمایش (اینرنت و کودکان) که سال ۱۳۹۹ به سفارش یونسکو انجام شده، عنوان کرد:۹۰ درصد جامعه ی آماری این پیمایش شامل ۴۵۰۰ نفر افراد بین ۱۳ تا ۱۷ سال از ده سالگی شروع به استفاده از اینترنت کرده اند حدود ۸۰ درصد این عده تجارب خوشی از سپری کردن اوقات خود با اینترنت دارند تقریبا ۸۶ درصد آنان به محتوای اینترنت اعتماد دارند و آن را معتبر می دانند و ۸۰ درصد آنان به میزان زیادی در استفاده از اینترنت به والدین خود کمک می کنند.

معصومه انصاریان ،نویسنده کودک نوجوان نیز در این نشست با پرداختن به این مهم که هم اندیشی (نسل معترض صدای نوجوانان امروز ) تلاشی برای شناختن و شنیدن درباره ی نسلی است که امروز به خیابان آمده، گفت: این نسل خواسته هایش را بدون ترس و مهابا فریاد می زند و امروز هر کدام هر کدام از ما می کوشیم از منظر تخصصی خود انگیزه و علت رفتار اعتراضی نوجوان امروز را واکاوی کنیم.

این کنشگر مدنی فعال با تاکید بر این موضوع مهم که نسل مورد اشاره دارای شجاعت، صداقت و اخلاق گرایی و اهل گفت و گو است افزود:انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با این امید که راهی به سوی درک و مفاهمه و دوستی با نسل معترض گشوده شود،وظیفه ی خود دانسته که برای این گفت و گو هم اندیشی بستری فراهم کند تا درباره ی فاصله و جدایی بین نسل معترض و جامعه، سخن گفته شود.

نشست «نسل معترض،صدای نوجوانان امروز» با هدف بررسی ویژگی های نوجوانان امروز و ضرورت شناخت دقیق تر آنها در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برگزار شد. در این نشست مصطفی خرامان ،فریبا نباتی ،شهرام اقبال زاده ، طاهره ابید ، اجمال الدین اکبری و مریم جلالی و .. نیز به بیان نظرات خود پیرامون موضوع این نشست پرداختند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

17 − چهارده =