چارسوی مشکلات لیگ برتر والیبال زنان

چارسوی مشکلات لیگ برتر والیبال زنان

زمان انتشار : 2019/04/15 - 01:09

سریال انصراف تیم‌های لیگ برتر والیبال زنان از سال‌های گذشته در مسابقات داخلی به نمایش در می‌آمد.امسال باانصراف نماینده ایران از جام باشگاه‌های آسیا،عرصه رقابت زنان آسیایی خالی ازورزشکاران ایرانی است.

گزارش پایگاه خبری موج نو نیوز به نقل ازایرنا، این انصراف ها در حالی است که در لیگ های معتبر و حرفه ای جهان، باشگاه ها در رشته های مختلف در بخش زنان و مردان تیم داری می‌کنند.
اما در ایران این رویه متفاوت است و تیم ها همچنان که در بعضی از مواقع یک شبه از دل بنگاه های صنعتی یا مراکز دولتی بیرون می‌آیند، به همان سرعت پس از چند سال حضور در سطح اول ورزش کشور، با یک بیانیه از سوی هیات رئیسه یا مدیر صنعتی منحل می‌شوند.
البته این مشکل تنها به والیبال زنان ختم نمی شود بلکه ورزش ایران در سالهای گذشته شاهد انحلال های فراوانی در رشته های والیبال، کشتی، فوتسال و حتی لیگ برتر فوتبال بوده است. اما این سریال زمانی به یک تراژدی در لیگ برتر والیبال زنان تبدیل شد که در سال 97 تنها 6 تیم در مسابقات حضور یافتند.
پیکان، ذوب آهن، شهرداری سمنان، مبنا تجارت کاسپین (تیم امید)، نامی نو و توپکا تیم های حاضر در این دوره از رقابت های لیگ برتر والیبال زنان را تشکیل می دادند. در نهایت هم ذوب آهن به قهرمانی رسید اما در پایان، طعم شیرینی پیروزی، با تلخیِ نبود حامی مالی برای حضور در جام باشگاه های آسیا از میان رفت.
والیبالیست های ذوب آهن مجبور شدند از حضور در این مسابقات انصراف دهند. تیم پیکان تهران نیز به دلیل نایب قهرمانی در لیگ برتر گزینه دوم فدراسیون برای اعزام به جام باشگاههای آسیا بود. اما پیکان هم خواهان شرکت در مسابقات آسیایی نیست.
بنابراین انصراف این تیم ها در سال 98، برای شرکت در جام باشگاه‌های آسیا و مهم تر از همه نبود حامی مالی، این رقابت ها را خالی از حضور والیبالیست های ایرانی کرد.
موضوعی که متین زبردست نایب رئیس زنان فدراسیون والیبال در گفت و گو با ایرنا درباره آن گفت: باشگاه های خصوصی پس از حضور در لیگ برتر به فدراسیون اعلام کردند که در مسابقات جام باشگاه های آسیا شرکت می کنند. در پایان سال گذشته هیات مدیره باشگاه ذوب آهن عنوان کرد که در صورت حضور این تیم در فینال جام باشگاه ها، والیبالیست ها را به این رقابت ها اعزام می کنیم. سعید آذری مدیرعامل باشگاه ذوب آهن نیز در این زمینه بیان کرد که با توجه به این شرط حضور تیم ها در آسیا منتفی شده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلات اقتصادی والیبال زنان عنوان کرد: این مشکلات تاثیر منفی روی لیگ والیبال زنان خواهد گذاشت. سال سختی را پیش رو داریم. تیم هایی که به دنبال کسب سهمیه هستند باید با برنامه ریزی دقیق تری به رقابت های خود ادامه دهند. لیگ زنان در داخل کشور چندان هزینه بر نیست که بخواهیم دلواپس آن باشیم.
نایب رئیس فدراسیون والیبال یادآور شد: نبود حامیان مالی وعدم استقبال باشگاه ها، تیم های لیگ برتر را کاهش داد. در راستای افزایش تیم ها در لیگ برتر از اواخر سال گذشته برنامه ریزی و رایزنی های خود را آغاز کردیم. باید تعداد لیگ ها را به 8 تیم برسانیم. رایزنی های لازم در این زمینه انجام شده است تا با موافقت مدیران عامل باشگاه ها، حضور هشت تیم در لیگ قطعی شود.
غیبت نماینده ای از باشگاه های ایران به عنوان یکی از قدرت های والیبال آسیا در رقابت های جام باشگاه های قاره کهن، در حالی است که روند رو به رشد والیبال ایران در چند سال گذشته شروع شده است. در بخش مردان ایران توانست در تورنمنت های بزرگی مانند لیگ جهانی، جام جهانی و لیگ ملت ها نتایج درخشانی کسب کند.
این نتایج امیدها را برای پیشرفت والیبال زنان زنده کرد. اما با این انصراف و دوری والیبالیست های زن ایرانی از رقابت های بین المللی سخت به نظر می رسد که این ورزش در بخش زنان بتواند در آینده در آوردگاه هایی مانند قهرمانی آسیا و بازی های آسیایی و المپیک حرفی برای گفتن داشته باشد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

یک × 4 =