فرزندانمان را با حقوق شهروندی اشنا کنیم

فرزندانمان را با حقوق شهروندی اشنا کنیم

زمان انتشار : 2022/01/16 - 00:04

هر جامعه ای دارای قوانین و اصولی است که نیاز هست کودکان با آنها آشنا شوند. دستیابی به این حقوق و حقوق شهروندی می تواند در بهبود روند زندگی کودکان موثر باشد
کودکان برای زندگی اجتماعی نیاز به آموزش های متعددی دارند .یکی از این آموزشها حقوق شهروندی می باشد حقوقی که با دانستن آن می‌توان از بسیاری از ناهنجاری‌ها، سوءاستفاده‌ها و جرائم جلوگیری، وکودکان را برای داشتن جامعه قانون مدار تربیت نمود به واقعیت آموزش در کودکی بیش از هر زمانی در عمق ،روح و جان کودکان اثر می‌گذارد در نتیجه لازم است برای کودکان نیز آموزش‌هایی در عرصه حقوق شهروندی و قانون‌مداری ارائه شود.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن photo_2017-03-05_01-02-471rrrrrrrrrrreee1.jpg است

خانواده، امن‌ترین و سالم‌ترین کانون برای رشد کودک محسوب می‌شود، از این رو لازم است در چنین کانونی آموزش‌های اولیه برای هوشیاری کودکان در برابر حقوق شهروندی و خطرات بی‌توجهی به قانون ارائه شود.و این آموزش ها می تواند در مدرسه تکمیل شود.
هر شهروندی حق دارد از حداقل امکانات انسانی برخوردارباشد و زمانی حقوق شهروندی کودکان رعایت می شود که از امکان خدمات بهداشتی و آموزشی تغذیه مناسب و سرپناهی برای زندگی برخوردار باشند.
توجه به حقوق شهروندی در کتاب‌های کودک، رسانه ها و توجه به تولید برنامه های آموزشی به خصوص در صدا و سیما می تواند کودکان را با حقوق شهروندی شان آشنا کند و با آموزش های تکمیلی در خانواده و مدرسه می توانیم کودکانی آشنا به حقوق شهروندی و اجتماعی تربیت کنیم.
در قبال حقوقی که برای کودکان در نظر گرفته شده است احترام به دیگران، رعایت حقوق دیگران، خودداری از توهین و بی‌احترامی به شهروندان، رعایت ادب در کلام، توجه به افراد سالخورده ، محبت به سایر کودکان و….
به عنوان مثال والدین آموزش برابری را هیچ‌گاه فراموش نکنید. انسان‌ها فارغ از جنس، مذهب، رنگ پوست و نژاد باید از حقوق شهروندی برابری برخوردار باشند.
پس بکوشیم به فرزندانمان حقوق شهروندی را آموزش دهیم تا جامعه ای قانون مدار داشته باشیم
علی محمدی
مدیر مسول وکارشناسی حقوق وارشد مالی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

16 − 7 =