تجاوز  به حقوق یکدیگر

تجاوز به حقوق یکدیگر

زمان انتشار : 2021/12/09 - 20:45

پارک شدن خودروها در مسیرهای آمد و شد عابرین پیاده کم کم به یک عادت و فرهنگ درآمده و اگر بی توجهی ها همچنان تداوم یابد در آینده نه چندان دور به یک معضل اساسی تبدیل شده و تغییر این رفتار هزینه زیادی را نیز در پی خواهد داشت.

برخی صاحبان وسایل نقلیه تنها به فکر آرامش و آسایش خود هستند و برای اینکه هدایت خودرو به داخل پارکینگ ساختمان های محل سکونت کمی زمان بر است بنابراین بهتر می بینند در پیاده روها پارک کنند که متاسفانه این مشکل رفته رفته به عادت و فرهنگ غلط مبدل می شود.

هرچند این کار اشتباه گاهی نیز به دلیل نبود جای پارک در نقاط مرکزی و شلوغ شهر انجام می شود و به دلیل کمبود پارکینگ شهروندان برای انجام کارهای اداری و یاخرید، با پارک در پیاده روها حاضرند جریمه ای را که بابت تخلفشان تعلق می گیرد به جان بخرند. البته جریمه بابت این کار فقط در مراکز شهر که بیشتر در معرض چشم ماموران راهنمایی و رانندگی است انجام می شود.

در حالیکه حتی در خیابان های عریض که ممنوعیت پارک نداشته و کنارخیابان نیز خودرویی پارک نشده، باز هم برخی شهروندان فقط به دلیل راحتی خود و به قیمت به سختی وخطر افتادن دیگران خودروی خود را در پیاده رو پارک می کنند.

وقتی خودروها در پیاده رو پارک می شوند عابران به ویژه افراد سالمند و کودکان در آمد و شد با مشکل مواجه شده و درصورت گذر از خیابان نیز خطر تصادف جانشان را تهدید کند.

قوانین راهنمایی و رانندگی فقط در نبستن کمربند ایمنی و سرعت بالا و تخلفات حین رانندگی خلاصه نمی شود بلکه تجاوز به پیاده روها و حقوق شهروندی نیز جزو تخلفات رانندگی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

معضل پارک خودرو در پیاده روها و ایجاد مشکل برای شهروندان جزو معضلات همیشگی شده است.

شرح قانون توقف خودرو در پیاده رو و گذرگاه ها

طبق بند الف و ب ماده ۱۶۳ مصوب ۱۳۸۴آیین نامه راهنمایی و رانندگی ایستادن و توقف وسایل نقلیه در پیاده روها وگذرگاه های عابر پیاده همچنین مقابل ورودی و خروجی ساختمانها و کوچه ها ممنوع است.

بر اساس ماده ۱۲ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۸۹ یکی از مواردی که ماموران ضمن جریمه مالی مجاز به توقیف و انتقال خودرو به پارکینگ هستند توقف در پیاده رو است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

شش + 9 =