نقش  قوه قضاییه در پاسداری ورسانه در آموزش حقوق شهروندی

نقش قوه قضاییه در پاسداری ورسانه در آموزش حقوق شهروندی

زمان انتشار : 2021/11/10 - 19:05

قوه ی قضاییه در پاسداری از حقوق شهروندان مسوولیت سنگینی و صدا و سیما، عموم رسانه‌ها و صاحبان تریبون وظیفه ای جدی در آموزش حقوق شهروندی را به عهده دارد.
حقوق شهروندی و حفظ آن از مهمترین بحث هایی است که امروزه در سطح حقوق داخلی و بین المللی مطرح است. ارزش ذاتی این مقوله در حدی است که آن را در شمار مباحث حقوق معاصر قرار داده است. حفظ و احیای حقوق شهروندی تا آنجا اهمیت دارد که رعایت نکردن و پایبند نبودن به اصول حاکم بر آن، دست یافتن به جامعه یی متعالی و حکومتی مردم سالار را دور از دسترس قرار می دهد.

از آنجا که بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وظیفه ی احیای حقوق افراد جامعه بر عهده ی قوه ی قضاییه است، ارتباط تنگاتنگی میان نظام قضایی کشور و وضعیت رعایت حقوق شهروندی وجود دارد.

به همین دلیل قوه ی قضاییه برای ارتقای حقوق شهروندی ناگزیر از رفع موانع موجود درون نهادی و همچنین الزام افراد و دولت (به واسطه ی تقویت ضمانت های اجرایی) به رعایت این حقوق است.
از آنجا که حفظ کرامت و ارزش والای انسانی، احترام به آزادی های مشروع و رعایت اصول و ارزش های اسلامی در گرو اقدام های درست و عادلانه ی مسوولان قضایی کشور است،
آیت ا.. رییسی در سال ۱۳۹۸ با تأکید بر ضرورت آموزش عمومی و اختصاصی برای رعایت هر چه بیشتر حقوق شهروندی دستور داد لایحه جامع حقوق شهروندی را با بهره‌مندی از تجربیات گذشته و در نظر گرفتن مفاهیم و مصادیق جدید تهیه شود.
وی با بیان اینکه دستگاه قضایی به موجب قانون اساسی دفاع از آزادی‌های مشروع، گسترش عدل و احقاق حقوق عامه را برعهده دارد، افزود: بر این مبنا قوه قضاییه از انواع آزادی‌های مشروع اعم از آزادی اندیشه، آزادی بیان، آزادی قلم و آزادی در سایر شئون زندگی فردی و اجتماعی مردم حراست می‌کند و به هیچ نهاد، جریان، مقام و صاحب منصبی اجازه نمی دهد که آزادی های مشروع مردم را تهدید یا سلب کند.
رییس وقت قوه قضاییه تأکید کرد: آنچه باید همگان مورد توجه قرار دهند این است که مقوله حقوق شهروندی یک امر سیاسی و شعاری نیست که سیاسیون بخواهند از آن بهره برداری حزبی و جناحی کنند بلکه یک امر واقعی، اعتقادی و حقوقی است که ریشه‌هایی محکم در قانون اساسی و سایر قوانین دارد.
وی همچنین در ادامه برای بهبود وضعیت حقوق شهروندی در کشور اظهار کرد: یکی از ضروری‌ترین اقدامات، آموزش عمومی است.
همه شهروندان باید از حقوق خود آگاه باشند تا نقض حقوق شهروندی کمتر اتفاق بیفتد. در این زمینه صدا و سیما، عموم رسانه‌ها و صاحبان تریبون وظیفه ای جدی بر عهده دارند.
علی محمدی
مدیر مسول موج نو نیوز – موسس وبازرس کانون حقوق شهروندی استان البرز

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

13 + پنج =