آینده ای مطمئن با انرژی خورشیدی

آینده ای مطمئن با انرژی خورشیدی

زمان انتشار : 2021/02/18 - 15:46

مصرف منابع تجدید ناپذیر مثل نفت، گاز و زغال سنگ به شدت در حال بالا رفتن است اما بالاخره زمانی می رسد که باید به دنبال منبع انرژی تجدیدپذیر مثل انرژی خورشیدی، بادی و یا زمین ‌گرمایی برویم. با اینکه بسیاری از کشورها، استفاده از انرژی خورشیدی را به طور گسترده ای شروع کرده اند اما برای اینکه بتوانند همه نیازهای روزانه شان به انرژی را با همین منبع تامین کنند راه درازی در پیش دارند. مهمترین فایده انرژی خورشیدی این است که هیچ آلودگی ای تولید نمی کند و یکی از تمیزترین منابع انرژی است. انرژی خورشیدی، منبع تجدید پذیر انرژی است، نیاز به نگهداری کمی دارد و استفاده از آن هم آسان است. شرکت توزیع برق استان البرز درصدد است این توزیع انرژی را در استان گسترش دهد و از نهادها و سازمان های مختلف برای استفاده از این انرژی به صرفه دعوت می کند تا به سوی مصرف این انرژی روی بیاورند.
مزایای انرژی خورشیدی
انرژی خورشیدی یک منبع انرژی کاملا رایگان و فراوان است. منبع انرژی تجدیدپذیر انرژی خورشیدی که از نور و گرمای زیادی تشکیل شده می تواند با تکنولوژی های مدرنی مثل فتوولتاییک، فتوسنتز مصنوعی، معماری خورشیدی و… مهار شود.
تکنولوژی خورشیدی به دو بخش فعال و غیر فعال تبدیل می شود. پنل های فتوولتاییک و کلکتورهای گرمایی خورشیدی، که انرژی خورشیدی را مهار می کنند نمونه هایی از تکنولوژی خورشیدی فعال هستند. منبع انرژی تجدیدپذیر سیستم های گرمایش آب، برای گرم کردن آب از انرژی خورشیدی استفاده می کنند به طوری که در بعضی از جاهای دنیا، ۶۰ تا ۷۰ درصد آب گرم مصرفی توسط گرمای خورشید تولید می شوند.
تولید برق یکی از هیجان انگیزترین کاربردهای انرژی خورشیدی است در این روش پرتوهای بزرگ خورشید با استفاده از لنز و آینه به پرتوهای کوچکتر تبدیل می شوند.
فرآیند شیمیایی خورشیدی به عنوان یک منبع انرژی شیمیایی، جایگزین سوخت های فسیلی می شوند و می توانند انرژی خورشیدی را قابل ذخیره و قابل حمل کنند. فتوسنتز می تواند انواع مختلفی از سوخت ها را به وجود بیاورد به طوری که تکنولوژی تولید هیدروژن بخش مهمی از تحقیقات علمی را در بر می گیرد.
این انرژی هیچ آلودگی و یا تاثیرات مخربی روی محیط زیست ندارد و از نظر زیست محیطی کاملا قابل قبول است.
انرژی خورشیدی یکی از پرمصرف ترین منابع تجدید پذیر انرژی است و از تکنولوژی انرژی تجدید پذیر برای تبدیل انرژی خورشیدی به برق استفاده می شود.
انرژی خورشیدی منبعی کاملا قابل اعتماد است. منبع انرژی تجدیدپذیر با پیشرفت تحقیقات علمی، انرژی خورشیدی در آینده ارزان تر و کارآمدتر می شود.
می توان گفت انرژی خورشیدی به خاطر پتانسیل بالا و فواید بلند مدت، مهمترین منبع انرژی تجدید پذیر است.

کمیته امداد استان البرزدر زمینه انرژی خورشیدی فعالیتی ندارد
با نگاهی به سایر استان هایی همچون کرمان و خراسان رضوی که در زمینه نصب پنل های خورشیدی سرآمد هستند، می توان فهمید، کمیته امداد امام خمینی به عنوان نهاد پیشرو و کمک کننده عمل کرده است. کمیته امداد با نصب پنل در مناطق محروم و اعطای امتیاز آن به خانواده های محروم و آسیب پذیر به دو هدف مهم دست می یابد. با پرداخت فروش برق به خانواده های مذکور موجب کمک مالی و رفع فقر و محرومیت در مدت زمان قرارداد فروش برق تضمینی 20 ساله می شود در عین حال موجب تولید برق تجدیدپذیر و کمک به محیط زیست و توسعه پایدار کشور می شود. متاسفانه از سوی کمیته امداد استان البرز علی رغم پیگیری های فراوان تاکنون اقدامی صورت نگرفته است. طبق گفته این نهاد بودجه اختصاص داده شده برای کمیته امداد استان البرز در مقایسه با استان های مذکور بسیار پایین تر بوده و در نتیجه نمی توان این اقدام را برای این استان انجام داد.
ساخت 85 کیلوات نیروگاه خورشیدی توسط اداره اوقاف استان البرز
اداره کل اوقاف و امور خیریه استان البرز، 85 کیلووات نیروگاه خورشیدی برای بقاع متبرکه این استان ساخته است.
همچنین طبق 4 قرارداد خرید تضمینی برق با شرکت توزیع استان البرز، با هدف تشویق مردم متدین به تولید برق تجدید پذیر، به فروش برق آن برای اداره امامزاده ها اقدام کرده است.
طبق این قرارداد در امام زاده عبداله محمدشهر و امام زاده قاسم ماهدشت 15 کیلووات نیروگاه خورشیدی ساخته شده است. در امام زاده طاهر مهرشهر30 کیلووات نیروگاه خورشیدی ساخته شده که این امامزاده ظرفیت 90 کیلووات را دارد. همچنین در امام زاده محمد غرب کرج نیز 25 کیلووات نیروگاه خورشیدی ساخته شده است که ظرفیت 40 کیلووات در این امامزاده میسر است.
امید است با پتانسیل هایی که در استان البرز برای ساخت نیروگاه های خورشیدی وجود دارد، همه مردم از این انرژی به صرفه و تجدید پذیر بهره مند شوند.

مهرادفر
رییس گروه ارتباطات و رسانه ها- شرکت توزیع نیروی برق البرز

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

چهار × 5 =