🔹آگاهی های حقوق فردی و اجتماعی

🔹آگاهی های حقوق فردی و اجتماعی

زمان انتشار : 2021/01/25 - 00:59

ناهید ختایی مدیرعامل کانون حامیان حقو.ق شهروندی استان البرز :در مساله حقوق شهروندی باید دو مولفه مورد توجه قرار گیرد

زمانی که بحث صیانت از حقوق شهروندی مطرح می شود ابتدا باید بدانیم که شهروند چه کسی است و سپس حقوق شهروندی چیست؟
در تعریف شهروند می توان گفت؛ شهروند کسی است که حقوق فردی و جمعی خود را می شناسد و از آنها دفاع می کند. قانون را می شناسد و به آن عمل می کند و از طریق آن مطالبه دارد.
شهروند نه تنها به معنای سکونت در یک شهر به مدت مشخص که به معنای مجموعه ای از آگاهی های حقوقی فردی و اجتماعی است. در یک جامعه مدنی حقوق یک فرد عبارتند از: حقوق اساسی به معنای حقوق بنیادی شهروندان یک جامعه، حقوق سیاسی به معنای حق مشارکت در فرآیندهای سیاسی، حقوق اجتماعی که در برگیرنده حقوق اقتصادی و نیز حداقل استانداردهای زندگی در تسهیلات اجتماعی است.
🔹 حقوق شهروندی مجموعه حقوق و تعهداتی می باشد که حاکمیت نسبت به شهروندان خود دارد و مضاف برآن این حقوق از مهم ترین مسایل تا جزیی ترین کارها مانند آزادی و عدالت، حق شغل و امنیت و نیز امکانات آموزشی را شامل می شود.
🔹اگر مردم با مفهوم حقوق شهروندی آشنا شوند مدیران و مسوولان وحتی کارمندان دستگاه ها ی مربوطه را در مسیری قرار می دهند که بهتر از قبل و بیش از پیش حقوق شهروندی را اجرایی کند.
🔹در واقع یکی از مهم ترین موضوعات حقوق شهروندی این است که مردم باید با حقوق خود آشنا باشند تا اگر به طور مثال مدیر یا کارشناس دستگاهی از روی کم کاری میکند ، آن را مطالبه کنند.
در این رابطه باید به طور مرتب آموزش حقوق شهروندی هم برای مدیران و کارکنان دستگاه ها و هم برای شهروندان مورد توجه قرار گیرد.
همانطور که در بخش های دولتی این مورد صدق می کند بخش های خصوصی نیز مشمول رعایت حقوق شهروندی می باشند مسوولان باید حقوق شهروندی را جدی بگیرند تا این مساله در جامعه تبدیل به یک فرهنگ شود.
🔹کانون حامیان حقوق شهروندی استان البرز قصد دارد با توجه به اهداف تعیین شده ضمن مکاتبه با دستگاه اجرایی استان به بررسی وارزیابی عملکرد آنها پرداخته و نتیجه بررسی را از طریق فضای مجازی ومطبوعات اطلاع رسانی کرده و هر یک از دستگاه ها که نسبت به صیانت از حقوق شهروندی عملکرد خوبی داشته باشند در مراسمی از آنها تقدیر به عمل می آید

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

12 + 17 =