شهرداری به وظایف خود در قبال آلودگی هوا عمل نمی کند

شهرداری به وظایف خود در قبال آلودگی هوا عمل نمی کند

زمان انتشار : 2019/12/30 - 00:50

پایگاه خبری موج نو نیوز :مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: تعویض کاتالیست خودروهای عمومی درون شهری و استفاده از فیلتر دوده برای خودروهای دیزلی بر عهده شهرداری ها بود اما متاسفانه در این زمینه هیچگونه اقدامی انجام نشده است.

فردین حکیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز  در رابطه با اقدامات پیشگیرانه برای مدیریت آلودگی هوا با اشاره به اینکه ساماندهی واحدهای ریخته گری و آلاینده و الزام آن‌ها در جهت نصب سیستم های کنترلی انجام شده است، گفت: لیست سیاهه انتشار در استان البرز توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای شناسایی واحدهای آلاینده در حال مطالعه است.

فردین حکیمی درباره اقدامات و وظایف دستگاه های عضو کارگروه کاهش آلودگی هوا افزود: تعویض کاتالیست خودروهای عمومی درون شهری و استفاده از فیلتر دوده برای خودروهای دیزلی بر عهده شهرداری ها بود اما متاسفانه در این زمینه هیچگونه اقدامی انجام نشده است.

وی با اشاره به اینکه ایجاد ساختار یکپارچه معاینه فنی و اتصال تمام مراکز به سامانه به صورت ۱۰۰ درصدی انجام شده است، اظهار داشت: درباره نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی به عنوان منابع اصلی آلودگی هوای کلانشهر کرج، پس از سال‌ها تنها ۳۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی کرج اضافه شده است و بقیه دستگاه‌های حمل نقل شهری وضعیت مناسبی ندارند.

حکیمی تصریح کرد: برنامه مدیریت تقاضای سفر طی  چند سال اخیر مغفول مانده است و تکلیف بهره برداری از ۷۰ دوربین نظارتی پلاک خوان در محدوده های پرترافیک مرکزی شهر به دلیل ناهماهنگی بین پلیس راهور و شهرداری انجام نشده است، همچنین افزایش کمربند فضای سبز در حریم شهر کرج بر اساس آمار، از تکلیفی که قانون هوای پاک مد نظر دارد بالاتر بوده است.

وی آمار پذیرش خودروهای سنگین در مراکز معاینه فنی را ۲۷ هزار و ۱۶۳ و آمار پذیرش خودروهای سبک ۱۷۷ هزار و ۹۰۰ خودرو در سال جاری عنوان کرد و گفت: میزان مردودی در خودروهای سنگین ۱۸ درصد و در خودروهای سبک این آمار ۳۷ درصد است، این روند نشان می دهد در این موضوع موفق عمل نکرده ایم و خودروهای عبوری فاقد معاینه فنی و آلاینده هستند.

حکیمی افزود: یکی از تکالیف مهم شرکت فراورده های نفتی استانداردسازی سوخت مصرفی است، البته این موضوع شاید تکلیف استانی نباشد اما توزیع بنزین در سطح کرج به صورت یورو ۴ بوده و نفت و گاز یورو ۴ در کل استان البرز انجام می شود، همچنین در بحث جایگزینی سوخت نیروگاه منتظر قائم اقدامات خوبی انجام شده است و توزیع جایگاه های سی.ان.جی و تبدیل سوخت سنگین واحدهای بزرگ اعم از کارخانه سیمان در حال اجراست. منبع : فارس

پایان پیام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

سیزده − 12 =