همیشه برداشتن اولین قدم‌ها سخت است؛ سخت‌تر می‌شود زمانی كه قرار باشد این قدم را در راستای شفافیت برداریم

همیشه برداشتن اولین قدم‌ها سخت است؛ سخت‌تر می‌شود زمانی كه قرار باشد این قدم را در راستای شفافیت برداریم

زمان انتشار : 2019/09/11 - 02:04

پایگاه خبری موج نو نیوز به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی «نخستین جلسه كمیته شفافیت سازمان فناوری اطلاعات برگزار شد، امیدوارم به‌زودی شاهد تصویب و ارائه برنامه جامع شفافیت سازمان باشیم. مشاركت سازمان‌های مردم‌نهاد در راستای مطالبه گری صحیح و اصولی، آرمانی است كه برای رسیدن به آینده روشن باید به آن توجه ویژه‌ای شود.»
مدیركل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران با نوشتن این متن در توییتر خود، خبر از تشكیل اولین جلسه كمیته شفافیت سازمان فناوری اطلاعات داد.

** ترویج اكوسیستم شفافیت
چندی پیش «سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» به منظور در اختیار قرار دادن اطلاعات غیرمحرمانه از سازمان‌های دولتی رونمایی شد. در ادامه نیز سازمان‌ها برای این‌كه داده‌هایشان را در این سامانه منتشر كنند، به آن دسترسی پیدا كردند. این‌ها قدم‌های خوبی در راستای شفافیت به‌حساب می‌آید، اما مسئله اصلی و گام بعدی ترویج اكوسیستم شفافیت است. برای ترویج شفافیت یك سازمان باید كار را به دست می‌گرفت؛ سازمان فناوری اطلاعات این اقدام را انجام داد.
‏‏‏‏‏‏«محمدجعفر نعناكار» روز شنبه درباره روند مطرح شدن بحث شفافیت در سازمان فناوری اطلاعات و پیشرفت آن به خبرنگار علمی ایرنا گفت: وزارت ارتباطات و تمام سازمان‌های مربوطه در خصوص منشور حقوق شهروندی یك دستیار ویژه انتخاب كرده‌اند، دستیارانی كه وظیفه كمك و صیانت از حقوق شهروندی را در شئون مختلف كاری در سازمان خود به عهده‌ دارند.
او در ادامه گفت: جلسات دستیاران حقوق شهروندی هرچند هفته یك‌بار با حضور تمام اعضا برگزار می‌شود، در این جلسات گزارش كارهای صورت گرفته ارائه و بر حقوقی كه ذینفعان دارند و باید به آن رسیدگی كرد، تأكید می‌شود.

** پیشینه شفافیت
مسئولان سازمان فناوری اطلاعات ایران، از ورود شفافیت به سازمانشان چند هدف را دنبال می‌كنند. نعناكار در خصوص پیشینه شفافیت در این سازمان می‌گوید: سال ۹۷ چند جلسه با سازمان‌های مردم‌نهاد مانند مجموعه «شفافیت برای ایران» در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد، درنهایت به این نتیجه رسیدیم كه با همكاری این سازمان، الگوهای شفافیت را در سازمان پیاده‌سازی كنیم.
نعناكار كه دی‌ماه سال گذشته، به‌عنوان اولین سفیر شفافیت حكمش را از سوی سازمان مردم‌نهاد شفافیت برای ایران دریافت كرد در ادامه گفت: پس از جلساتی كه با حضور امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات برگزار شد، سازمان فناوری اطلاعات به‌عنوان اولین سازمان در كل ساختار وزارتخانه، كمیته شفافیت را ایجاد كرد.
وی افزود: این كمیته اعضای دائم و غیر دائم دارد و یكی از اعضای آن، سازمان شفافیت برای ایران است. برای اولین بار است كه یك مجموعه مردم‌نهاد بیرونی در یك سازمان دولتی كرسی دارد و روند شفافیت را پیگیری می‌كند.

** می‌خواهیم الگوی شفافیت باشیم
كمیته تشكیل‌شده شفافیت سازمان فناوری اطلاعات، چهار هدف عمده را دنبال می‌كند. به گفته نعناكار الگوسازی از سازمان فناوری اطلاعات برای شفافیت در كل كشور اولین و شاید مهم‌ترین هدف این مجموعه باشد: ما می‌خواهیم سرمشق و الگو برای شفافیت باشیم تا اگر یك سازمان دولتی تصمیم گرفت به‌صورت شفاف كار كند، بتواند مسیر ما را برود.
ما می‌خواهیم بگوییم با وجود شفافیت هیچ مشكلی پیش نمی‌آید، شفاف‌سازی اطلاعات خدشه‌ای به آن وارد نمی‌كند، می‌خواهیم بگوییم یك سازمان مردم‌نهاد در این كمیته وجود دارد كه بر كل ساختار سازمانی ما نظارت دارد و همه می‌توانند درباره نتایج هر تصمیمی، پرس‌و‌جو كنند.
نكته بعدی این است كه به امر شفافیت یك توجه سازمانی رسمی ‌شود. نعناكار در ادامه گفت: هدف‌مان در كمیته شفافیت سازمان فناوری این است كه شفافیت از حالت منشوری و بیانیه فاصله بگیرد و رسمیت پیدا كند. این كمیته چرخه فعالیت‌های مبتنی بر شفافیت را تكمیل می‌كند.
وی افزود: درگذشته قدم‌هایی مانند سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در حوزه شفافیت برداشته شد.
بر اساس آن، متقاضی باید برای مشاهده یك قرارداد یا داده‌ای كه مدنظر دارد درخواستی ارائه كند. درخواست را به مدیر مربوطه ارجاع می‌دهند و بعد از طی شدن برخی مراحل، قرارداد در دسترس متقاضی قرار می‌گیرد.
به‌طور كل در این سامانه همه‌چیز به‌صورت شفاف روی سایت قرار نمی‌گیرد و مشاهده و دریافت داده‌ها وابسته به درخواست متقاضی است.

** خوداظهاری می‌كنیم
او با این توضیح در خصوص سایتی كه سازمان فناوری اطلاعات ایران سعی دارد تا نیمه شعبان امسال (اول اردیبهشت ماه) از آن رونمایی كند، گفت: در كمیته شفافیت سازمان همان قانون قبلی رعایت می‌شود با این تفاوت كه ما پا را فراتر گذاشته‌ایم. سازمان فناوری درواقع در سایت موردنظر، خوداظهاری می‌كند و یك سری اطلاعات غیرمحرمانه و اداری كه سال‌ها در قفسه‌ها و كتابخانه‌ها بوده را منتشر می‌كند تا هر شخصی بنا بر نیاز یا علاقه‌مندی كه دارد از آن استفاده كند.
ایجاد بستر برای جلب مشاركت گروه‌های مختلف، هدف دیگری است كه ورود شفافیت به سازمان فناوری اطلاعات آن را دنبال می‌كند: قصد داریم كاری كنیم كه گروه‌های متخصصان، سازمان‌های مردم‌نهاد، مردم و تمام كسانی كه به هر نحوی ذینفع هستند – مانند مراكزی كه از ما پروانه می‌گیرند- بتوانند در تدوین مشاركت روندها، استاندارها و رویه‌ها، حضور فعال‌تری داشته باشند.
اگر تا امروز تصمیم‌گیری‌ها پشت درهای بسته انجام می‌شد، به این واسطه امكان اظهارنظرهای تخصصی مهیا می‌شود و تمامی این افراد می‌توانند در فرآیند تصمیم‌گیری‌های سازمان مشاركت و كمك كنند.
كمیته شفافیت قرار است چه‌كار كند؟ نعناكار در پاسخ این سؤال می‌گوید: اولین جلسه كمیته شفافیت برگزار شده و در جلسات بعدی سازوكار مناسب برای «توسعه شفافیت در سازمان فناوری» ، «توسعه شفافیت در دولت الكترونیك»، «توسعه اكوسیستم شفافیت و داده باز»، «تسهیلگری و حمایت مادی و معنوی از فعالیت‌های مرتبط با شفافیت داده باز» و «كمك به ارتقای وضعیت كشور در شاخص‌های بین‌المللی» مطرح و مصوب خواهد شد.
او در توضیح این اهداف گفت: توسعه شفافیت در سازمان فناوری یعنی خودمان مطمئن شویم تمام رویه‌هایی كه در سازمان طی می‌شود شفاف است و امكان دسترسی به داده‌های غیر محرمانه برای عموم مردم فراهم است.
او در ادامه گفت: درگذشته دولت الكترونیك راه افتاد، استعلام‌ها الكترونیكی شد، مردم توانستند وارد پرتال‌های مختلف شوند و كارهای اداری‌شان را در آن انجام بدهند. گام بعدی در این مسیر ایجاد «شفافیت» است. این‌كه فرد بتواند در سایت ببیند درخواستش كجا رفته، از چه مسیری عبور كرده، چه جواب‌هایی گرفته و به كجا انجامیده است.
نكته بعدی نظارت بر حُسن اجرای فعالیت‌های جاری است: در سازمان فناوری اطلاعات ایران یك سری فعالیت‌های جاری وجود دارد كه اكنون دیوان محاسبات و سازمان بازرسی به آن‌ها نظارت می‌كنند. حضور مجموعه مردم‌نهاد «شفافیت برای ایران» در كمیته شفافیت سازمان فناوری اطلاعات ایران، شرایطی را فراهم می‌كند كه مردم نیز بتوانند بر كارهای سازمان نظارت كنند.
توسعه اكوسیستم شفافیت و داده باز، تسهیلگری و حمایت مادی و معنوی از فعالیت‌های مرتبط با شفافیت داده باز از دیگر اهدافی است كه سازمان فناوری آن را دنبال می‌كند. مدیركل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران در توضیح این هدف گفت: سازمان فناوری اطلاعات ایران حمایت‌های معنوی و سازمانی خود را از دستگاه‌هایی كه داده‌باز را ترویج می‌كنند، دریغ نخواهد كرد.
او در ادامه به جایگاه نامناسب ایران در رتبه‌بندی بین‌المللی شفافیت اشاره كرد و گفت: قصد داریم به ارتقای وضعیت كشور در شاخص‌های بین‌المللی كمك كنیم و این شاخص را ارتقا بدهیم.
وی در پایان افزود: نمی‌گویم ما صد در صد به تمام این اهداف خواهیم رسید، اما اولین قدم برای این‌كه نظام شفافیت در ایران خیلی جان‌دار شكل بگیرد را برداشته‌ایم و به سازمان‌های دولتی دیگر تسری پیدا كند تا آن‌ها نیز كمیته شفافیت‌شان را راه بیندازند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

یازده + 12 =