مرگ اسطوره ها

مرگ اسطوره ها

زمان انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۲ - ۱۰:۱۷

با دلسردی انتخابات‌ و دلمردگی مردم

پایگاه خبری موج نو نیوز – یاداشت روز ناهید ختایی :سطوره به معنای افسانه، قصه و حکایت است. در لغت نامه معین اسطوره را به افسانه، داستان های خدایان کهن و پهلوانان ملل و اقوام قدیم نسبت داده اند. در قرآن، در سوره ی انعام (آیه ۲۵) اساطیرالاولین به معنای داستان های پیشینیان بکار رفته است.
اسطوره گرچه از تاریخ کهن و عصر باستان نقل می کند اما مبین کارکردهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است.
امروزه سعی بسیاری می شود تا واقعیات گذشته از تار و پود پندارها و جعلیات جدا شود و مرز میان تاریخ و واقعیت آن با مسایل غیر واقعی، حتی در حماسه ها، تعیین و ترسیم شود و شخصیت های حماسی که پای در واقعیت تاریخ دارند از لا به لای اسطوره ها شناسایی و بازنمایی گردند‌.
در گذشته ای شیرین در عین خود شیفتگی، اسطوره هایی از اصلاح طلبی را برای خود، دنیای پر رمز و راز صداقت و پاکدستی می دانستم غافل از این که قدرت، ثروت و شهرت دنیای شگفت انگیز مهارناپذیری را به روی هر انسان سست عنصری می گشاید و آن را به مثلث مرگ انسان مداری می کشاند‌.
این بود که مشکلات اقتصادی و ناتوانی هرروزه مردم، راه امید را بر اصلاح طلبی و اصولگرایی بست و شکاف تردید را بر اذهان همگان آویخت.
دلسردی و دلمردگی مردم را می توان در کلام و نگاه آن ها دید، شوریدگی به آشوب نشسته مشکلات دردمندان، در کنار رشد غیرقابل باور اختلاس ها و چپاول های صاحبان فساد، سپیدی را به ظلمت کشانده و شب طولانی فقر را بی طلوع کرده است.
اکنون چگونه به مردم بگویم امیدی داشته باشند برای تحول و دگرگونی، در عصری که هیچ ثباتی بر جامعه اقتصادی و امنیتی کشور حاکم نیست؟
اکنون چگونه نوید دهم بر آمدن مردی دیگر از دیار پاکان؟
چگونه اصلاح طلبی و اصولگرایی را، بر زبانم رانم در حالی که بوی تعفن منفعت طلبی بر همه جریان ها حاکم است؟
چگونه به این مردم شریف و نجیب بگویم، می شود هر آنچه که برایش تلاش کردیم؟
اکنون چگونه می شود کژ نشست و راست نوشت؟
ناهید ختایی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

17 − 5 =