ساماندهی مرکز حلقه دره اولویت شماره یک ماست

ساماندهی مرکز حلقه دره اولویت شماره یک ماست

زمان انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۲ - ۰۹:۴۸

پایگاه خبری موج نو نیوز: احمد خیری رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج دریک گپ و گفت صمیمی با خبرنگارانی که از حلقه دره بازدید کرده بودند از اقدامات صورت گرفته در این مرکز سخن گفت.

وی اظهار داشت:تمام شرافت کاری و تمرکز ما در آن حوزه است،مهمترین مسئله و نگرانی و دغدغه مردم بحث انتشار بوی نامطبوع در مناطق مسکونی اطراف مرکز بود که موضوع با استقرار تیم علمی از دانشگاه تهران در محل بررسی شد.

خیری افزود: از تمام تجربیات موجود در سازمان و مدیریت دانش سازمان استفاده کردیم و بر اساس این شرایط عوامل بو را در خود مرکز و بیرون از مرکز شناسایی کردیم.

این مسوول تصریح کرد: در خود مرکز حلقه دره سه منشاء جدی انتشار بو وجود داشت:۱_ بحث زباله های باز که به بهترین شکل ممکن پوشش های خاکی مطلوب صورت گرفته و مدیریت شده است ۲. حوضچه های شیر آبه که مهمترین مسئله فقط بو هست و هیچ گونه آلایندگی زیست محیطی ندارد

خیری با اشاره به اینکه از دانشگاه اصفهان و دانشگاه خوارزمی کمک گرفتیم،اضافه نمود:کارگروه های تخصصی تشکیل شده از تمام تجربیات موجود در کشور که در این حوزه بسیار اندک بوده و تا کنون تجربه موفق در بحث تصفیه شیر آبه وجود نداشته، بازدید بعمل آمده و سناریوهای متعدد بررسی شده است، در حال حاضر به یک برنامه مشخص اجرایی رسیده ایم و تمهیدات لازم پیش‌بینی شده است و در حال پیگیری تشریفات اداری هستیم تا مجری انتخاب شود.

رییس سازمان مدیدیت پسماند افزود: موضوع بعدی منشاء بو کارخانه کمپوست بود که به دلیل اینکه ظرف ده سال گذشته پسماندهای ناشی از فعالیت های این کارخانه فرآیند علمی،حرفه ای و زمانی را طی نکرده و تبدیل به کود نشده بود، خود عامل آلودگی خاک محسوب شده و منشاء بو نیز هست و موضوعات حقوقی بین قراردادی از قبل وجود داشت که در حال گرفتن تامین دلیل از مقام قضایی هستیم تا نسبت به پاکسازی، گندزدایی و انتقال آنجا اقدام کنیم و در نهایت به سمت اورهال کردن و توسعه کارخانه کمپوست برویم.

خیری ادامه داد:ولی خارج از مرکز حلقه دره واحدهای آلاینده ای وجود دارد که تحت سایه این مرکز در حال انجام فعالیت های غیر مجاز هستند و برخی از آنها به تنهایی بیش از حلقه دره دارای بوی نامطبوع هستند.

وی یادآور شد: به عنوان مثال در انتهای خیابان بهاران در ضلع جنوب شرقی مسکن مهر ماهدشت واحدهای تولید پودر ماهی به صورت غیرمجاز فعالیت می کنند و طی بازدیدی که با همراهی رئیس سازمان محیط زیست کرج از آنجا بعمل آمد، اعلام شکایت از سوی محیط زیست صورت گرفته است و شهرداری های منطقه هم در جریان قرار گرفتند که این واحدها باید سریعا جمع آوری شود

خیری افزود: در جاده قزلحصار هم فعالیت های غیر مجاز واحد های بازیافتی دارد شکل می گیرد و این حساسیت برای همه دستگاهها ایجاد شده تا اقدامات لازم را بعمل آورند.

وی همچنین گفت: از سوی دیگر غیر استاندارد بودن خودروهای حمل زباله سبب ریزش شیرابه در معابر منتهی به مرکز دفن زباله شده است،شیرآبه به دلیل ترکیبات پیچیده شیمیایی اگر حتی یک قطره هم در محیط ریخته شود بوی نامطبوع تولید می کند و لذا برای این موضوع هم راهکار پیشگیرانه صورت می دهیم و پس از آن اقدام ضربتی مبنی بر شستشوی معابر منتهی به مرکز به خصوص معابر شهری منتهی به خیابان اصلی کیانمهر را انجام خواهیم داد.

خیری در ادامه افزود:طی جلسه هماهنگی با معاونان خدمات شهری شهرهای استان،مباحث متعددی را بررسی نموده و یک ماه فرصت استانداردسازی ماشین‌آلات داده شده است که اگر اقدام نشود زباله ها را نخواهیم پذیرفت

وی گفت:هماهنگی های بین بخشی را انجام داده‌ایم،افزایش تعاملات و انتقال تجربیات، موضوع ساماندهی مشترک خاک و نخاله به شکل متمرکز و تخصصی دستور جلسات ما در موضوع مرکز حلقه دره می باشد.

خیری تاکید کرد: با توجه به واحدهای آلاینده اطراف مرکز ، بویژه وجود چندین کشتارگاه و بزرگترین مرکز تصفیه فاضلاب در ۷ کیلومتری مرکز حلقه دره در قشلاق طلائیه،آنچه که ساکنان ماهدشت را اذیت می‌کند مربوط به آن جاست و امکان ندارد که بوی مرکز حلقه دره تا شعاع ۱۲ تا ۱۵ کیلومتر افزایش پیدا کند

خیری افزود:بهرحال بوی نامطبوع اطراف مرکز حلقه دره با توجه به اقدامات صورت گرفته بشدت کاهش پیدا کرده و حتی امکان دارد به مناطق مسکونی اطراف انتقال پیدا نکند و این موضوع بشکل ویژه در حال پیگیری است

شهر کرج اولین شهر در کشور است که پروانه بهره برداری دریافت کرده است

رییس سازمان مدیریت پسماند در ادامه به تشریح فعالیت کارخانه کمپوست در حلقه دره پرداخت.

وی گفت: در آخرین جلسه کارگروه مدیریت پسماند درخواست کردیم مصوب شود در صورتیکه کودهای تولیدی ما استاندارد باشد طبق قانون ۵۰ درصد این محصول را جهاد کشاورزی استان ضما نت خرید بدهد و الباقی در نظام مدیریت شهری استفاده شود.

خیری افزود: در حال حاضر برنامه ریزی کرده ایم پس از تعطیلی موقت کارخانه و بازسازی مجدد و طرح توسعه، به استاندارد مطلوبی رسیده و روی تولید کود با پیش شرط اینکه خرید کود تولیدی از سوی جهاد کشاورزی تامین شود،متمرکز شویم و در حال پیگیری هستیم که انشاالله تا پایان سال این طرح شکل واقعی و عملیاتی به خود بگیرد.

خیری تصریح کرد: در حال حاضر کارخانه کمپوست ما فعالیت جدی ندارد و کود نرم و گرانول تولید می شود که با توجه به اینکه دنبال اصلاحات و تغییرات در ساختار هستیم دو ماه فرصت برای پاکسازی و اصلاح خطوط،همچنین حل مشکلات پیش آمده را داریم

این مسوول ظرفیت کارخانه قبل از توقف فعالیت را ۳۵۰ تن ذکر کرده و اضافه نمود: در طرح توسعه حداقل ۵۰۰ تومان افزایش ظرفیت خواهیم داشت و مصمم هستیم انشاءالله سال آینده کارخانه کمپوست ما با ظرفیت ۸۰۰ تن به بهترین شکل و رعایت استانداردهای جهانی بتواند فعالیت کند.

وی تاکید کرد:در طول دو ماه توقف فعالیت کارخانه زباله ها به خط mrfمنتقل خواهد شد این یک سیستم علمی در دنیا برای پردازش، جدا سازی و استحصال پسماندهای ارزشمند است.

وی افزود: پسماندهای تر به شیوه گذشته اگر مواد پلیمری باشد به واحد پیرولیز و اگر کمپوستی باشد به محل دفن منتقل و دفن خواهد شد.

خیری با اشاره به اینکه پایه فعالیت کارخانه کمپوست یک موضوع فرهنگی است،ادامه داد: طرح تفکیک زباله از مبدا را به شکل ویژه دارد دنبال می شود.

وی خاطرنشان ساخت:تمام تلاش‌مان را می‌کنیم از تجربیات نزدیک به ۱۶ سال فعالیت های سنتی در حوزه تفکیک از مبدا استفاده کنیم.

وی افزود:باید از یک مکانیسم اجرایی برای افزایش جمع آوری پسماندهای خشک در سطح شهر، با اجرای طرح تفکیک از مبدا از منازل مردم استفاده کنیم.

خیری گفت: در حال حاضر ۱۰۰ وانت و ۱۰ غرفه بازیافت و دو سامانه اپلیکیشن هوشمند این وظیفه را به عهده گرفتند و پیش‌بینی کرده ایم همزمان با بازگشایی مدارس، ورود کرده و از همه این ظرفیت‌ها برای بحث تفکیک از مبدا استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه ذکر دو نکته در خصوص این موضوع حائز اهمیت است،اضافه نمود:یکی اینکه اگر مردم اندکی رطوبت زباله را در منزل کاهش دهند،دیگر شیرآبه نخواهیم داشت یعنی عملاً کاهش در رطوبت زباله در منزل بسیار ساده است،بطوریکه این اقدام می‌تواند یک کلان شهر و حتی یک کشور را از معضلی بنام شیرآبه نجات دهد.

وی افزود:امروز مهمترین مسئله محیط زیستی ایران موضوع شیرآبه است،به ویژه در شهرهای شمالی کشور بسیار خطرناک و نگران کننده بوده و با یک اقدام ساده شهروندان حل شدنی است.

.خیری در پایان گفت:پس به غیر از شرافت کاری کارگزاران،به غیر از وجود برنامه و به غیر از نیاز به تأمین نقدینگی، مدیریت پسماند نیازمند مشارکت مسئولانه همه مردم است و اما نکته دوم،فارغ از این که بیرون از منزل چه اتفاقی می‌افتد وظیفه همگانی ما است که موضوع تفکیک را در منزل انجام دهیم، برای انجام این کار نیاز داریم یکسری فرهنگ های باستانی را احیاء کنیم،بعنوان مثال استفاده از بقچه های نان، استفاده از زنبیل ها و کیسه‌های پارچه‌ای و یا سایر وسایلی که ضمن کمک به ما در حمل اقلام خریداری شده، قابلیت بازیافت داشته باشد،همین اقدامات اندک می تواند به فرهنگ تفکیک از مبدا کمک بزرگی بکند

کرج_خاکپور

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

13 − 13 =